Dorośli z fas – jak wygląda twarz osoby z fas?
10 lutego 2025

Dorośli z fas – jak wygląda twarz osoby z fas?

Fetal Alcohol Syndrome (FAS) to poważne zaburzenie rozwojowe, które powoduje spożywanie alkoholu przez matkę w ciąży. Niestety, skutki FAS nie są odwracalne i rzutują na całe życie ludzi dotkniętych tymże syndromem. W przypadku FAS, osoby dotknięte cechują widoczne, charakterystyczne cechy twarzy, takie jak mała głowa, krótki nos, spłaszczona środkowa część twarzy oraz wąska górna warga. Syndrom ten kojarzony jest także z problemami psychicznymi i fizycznymi, które mogą przejawiać się w problemach w nauce, problemach z pamięcią i impulsywnością. FAS można zdiagnozować w oparciu o charakterystyczne cechy wyglądu oraz specyficzne zachowania. 

Bardzo ważne jest wsparcie dla osób z FAS w ich miejscu pracy, gdyż otwiera to możliwości do lepszej adaptacji zarówno w sferze zawodowej, jak i społecznej. Osoby, które spotykają się z wykluczeniem w najmłodszych latach mają trudności w nawiązywaniu relacji w dorosłości. Istotne jest edukowanie zarówno najmłodszych, jak i starszych ludzi – przedstawienie im FAS, z czym mierzą się osoby z tym syndromem oraz w jaki sposób się on objawia. Edukacja społeczna na tematy dotyczące FAS jest kluczowa w procesie zmniejszenia stygmatyzacji.

FAS twarz dorosłego. Zespół FAS twarz.

Dorosłe osoby z FAS wyróżniają się charakterystycznymi cechami twarzy, które obejmują jej spłaszczoną środkową część, małą głowę i wąską górną wargę. Zwykle specyficzne cechy są widoczne już w najmłodszych latach życia i utrzymują się do jego końca, chociaż istnieje możliwość, że z czasem stają się mniej widoczne. Nie tylko wygląd jest wskaźnikiem FAS – jego diagnoza powinna zostać potwierdzona przez lekarza specjalistę.

Jedną z cech niezwiązanych bezpośrednio z wyglądem, która charakteryzuje osoby z FAS, jest trudność w nawiązywaniu relacji interpersonalnych. Wynika to z problemów komunikacyjnych, trudnościami w rozumieniu sygnałów społecznych oraz z impulsywności. Z tych względów ważne jest, aby pracodawcy i osoby w otoczeniu człowieka z FAS wiedziały o jego syndromie, ponieważ wiedza może znacznie poprawić komfort zarówno jednej, jak i drugiej strony.

Dorośli z FAS zmagają się także z licznymi problemami na tle zdrowotnym, np. z problemami z sercem, ze snem, z nerkami czy z układem odpornościowym. FAS może powodować również problemy z koncentracją, pamięcią i organizacją, co oddziałuje na efektywność pracownika.  

Zespół FAS objawy. FAS wygląd twarzy.

Objawy FAS mogą obejmować różne wady fizyczne, problemy z funkcjonowaniem w życiu codziennym, niesprawność intelektualną i poznawczą. 

Do objawów fizycznych FAS zaliczamy:

  • Deformacje kończyn, palców i stawów,
  • Małe oczy,
  • Cienka górna warga,
  • Krótki, zadarty nos,
  • Gładka powierzchnia skóry między górną wargą a nosem,
  • Mały obwód głowy i rozmiar mózgu,
  • Wady serca,
  • Problemy z nerkami i kośćmi,
  • Powolny wzrost przed i po narodzinach,
  • Problemy ze wzrokiem i słuchem.

Przez uszkodzenie mózgu oraz ośrodkowego układu nerwowego dzieci, które są dotknięte zespołem FAS mogą cierpieć na niepełnosprawność intelektualną, opóźniony rozwój i zaburzenia na tle przyswajania wiedzy. Zaobserwowano również problemy ze skupieniem, uwagą, przetwarzaniem informacji oraz zapamiętywaniem ich. Cechuje je niska umiejętność oceniania rzeczywistość, nerwowość, nadpobudliwość i zmienność nastrojów. 

Nasilenie objawów FAS jest zróżnicowane –  niektóre dzieci doświadczają ich w większym stopniu niż inne.

FAS u dorosłych

Dorośli z FAS nierzadko są dotknięci licznymi trudnościami w codziennym funkcjonowaniu. Obejmują one zarówno życie zawodowe, jak i prywatne. FAS jest bardzo znaczącym czynnikiem wpływającym na zdolności zarządzania czasem, planowania i wykonywania zadań. Dla takich osób  bardzo ciężkie może okazać się przystosowanie do nowego środowiska lub nowych sytuacji, a to dodatkowo utrudnia proces integracji w pracy. 

Dorośli z alkoholowym zespołem płodowym zmagają się z problemami behawioralnymi i emocjonalnymi, do których należą: problemy z niską samooceną, depresja i lęki. Takie trudności mogą prowadzić do problemów ze znalezieniem stabilnej pracy praz sprawić, że kontakty interpersonalne będą niebywale stresujące dla osoby z FAS. Istotne jest, aby pracodawca zadbał o potrzeby dorosłych pracowników z FAS – wprowadził elastyczne godziny pracy, możliwość pracy zdalnej czy regularne przerwy.

Diagnozowanie FAS 

Diagnoza FAS u osób dorosłych zwykle jest dość problematyczna, gdyż u niektórych objawy są naprawdę subtelne i mogą być przypisane innym zaburzeniom. Istotne jest to, aby udział w takowej diagnozie miały osoby wykwalifikowane, jak lekarze psychiatrzy, którzy zostali przeszkoleni w rozpoznaniu cech FAS, tych behawioralnych i fizycznych. Bardzo pomocny może okazać się wywiad z rodziną osoby dotkniętej FAS – zwykle przynosi on wiele informacji o wczesnym rozwoju pacjenta i jego zachowaniach. Zwykle przeprowadza się badania w celu wykluczenia innych schorzeń, mogących mieć bardzo podobne objawy. Diagnoza FAS obejmuje ocenę funkcjonowania:

  • Poznawczego
  • Emocjonalnego
  • Społecznego

Wczesna diagnoza i podjęcie odpowiedniej interwencji są kluczowe dla poprawy życia dorosłych z alkoholowym zespołem płodowym. Wczesna identyfikacja problemy umożliwia wcześniejsze wdrożenie strategii wsparcia. Z codziennymi wyzwaniami może znacząco pomóc wsparcie psychologiczne, terapia behawioralna oraz edukacja na temat FAS.

Wsparcie dla dorosłych z FAS

Bardzo istotną rolę w życiu osób z FAS pełnią nie tylko ich bliscy, ale także ludzie w jej otoczeniu – pracodawca, znajomi czy współpracownicy. Istotne jest, aby pracodawca był świadomy, że pracownik, którego zatrudnia jest osobą dotkniętą FAS. Wtedy może usprawnić jego pracę oraz stworzyć jej sprzyjające warunki w miejscu pracy. Należy pamiętać, że wczesna diagnoza jest kluczem dla poprawy życia dorosłych ludzi z FAS.

Edukacja społeczna o  FAS jest istotnym elementem, który ma pomóc w stygmatyzacji. Adaptacje i modyfikacje stanowisk w pracach mogą znacząco wpłynąć na poprawę efektywności i komfortu pracy osób z FAS.

Nie zapominajmy, że dorośli z FAS potrzebują wsparcia w codziennym życiu – kluczowe jest zrozumienie alkoholowego zespołu płodowego i uświadomienie sobie, że powoduje on pewne trudności, z którymi osoba z FAS zmaga się na co dzień.

Dzień w roku poświęcony osobom z alkoholowym zespołem płodowym

9  września każdego roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości FASD. Akcja, mająca na celu zwrócenie uwagi na osoby dotknięte FAS ma miejsce w różnych krajach, stanach, prowincjach i miastach na całym świecie. Dzwony biją dokładnie o godzinie 9:09 w każdej strefie czasowej, począwszy od Nowej Zelandii, kończąc na Alascę. Ludzie na całym świecie biorą czynny udział w wydarzeniach, które mają na celu podniesienie świadomości o zagrożeniach płynących z picia w czasie ciąży oraz o trudnej sytuacji osób i rodzin zmagających się z tym problemem. Pierwszy dzień FAS przypadł na 9.09.1999. 9 nie jest przypadkowa, jest symboliczną cyfrą –  dziewiątego dnia dziewiątego miesiąca roku świat miał już zawsze pamiętać, że w ciągu dziewięciu miesięcy ciąży kobieta nie powinna pić alkoholu. 

Najpopularniejsze wpisy